Bu yıl Kadir Gecesi, 1 Temmuz Cumayı 2 Temmuz Cumartesiye bağlayan gecede (bu akşam) idrak edilecek. Efendimizin işaretiyle ramazanın 27.gecesi olduğu rivayet olunan Kadir Gecesi ; aslında ramazanın son 10 gecesinden birindedir.

Hz. Muhammed (S.A.V) bu son 10 geceden biri olan kadir gecesinin mükafatına nail olmak için son 10 gün itikafa girer daha fazla ibadetle meşgul olurdu.

Efendimiz kendileri böyle yaptığı gibi ümmetini de itikafa girmeleri bu son 10 geceyi daha fazla ibadet ve taatle geçirmeyi tavsiye etmişlerdir.

“Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır”. (Kadir, 97/1-5)

Kadir Gecesi ; Kur’an’ın Hz.Muhammed (S.A.V) Efendimiz’e ilk nazil olduğu gecedir.

Efendimiz’in Medine’ye hicret ettikten sonra her yıl ramazan ayının son 10 gününde itikafa girdiği biliniyor. Hanefi mezhebinde, Ramazan’ın son 10 gününde itikaf, “kifai nitelikli müekket sünnet” olarak kabul ediliyor.
Kadir Gecesi, mükafatların bolca verildiği bir mübarek gecedir. Her türlü kötülüklerden arınarak iyi ve güzel davranışlarımızı çoğaltmaya fırsatlar sunan bir gecedir. O halde bu eşsiz gecede, öncelikle günahlara tövbe edip pişman olmalı, bir daha o günahlara dönmemeye karar verip Allah’tan af dilemeli, üzerinde kul hakkı varsa onu sahibine iade etmelidir.

Bu Ramaza’nın 27.ci gecesi kadir gecesi değilse bile , Allah gayretimize ve kendine yakınlaşmamıza kadir sevabı verir ve Nur Ala Nur dostunun himmetine , büyüklerimizin şefaatine nail oluruz İnşaAllah.

 

İlgili Yazılar